Jak probíhá focení

Fotografování dětí a rodin

Rodiče, kteří se u mě s dětmi fotí opakovaně, mají tu výhodu, že už přesně vědí, jak to u mě chodí a sami aktivně u focení spolupracují…

Toto jsou tedy informace pro Vás, kteří se chystáte se svou rodinkou přijít poprvé.

Děti 0-12 měsíců

Pokud jsme už spolu fotili těhotenské foto, nabízím Vám možnost přijít s úplně „čerstvým“ miminkem. Máte možnost vyfotit miminko krátce po návratu z porodnice. Díky tomuto věku můžeme zachytit, jak malinké vaše miminko bylo v kontrastu třeba s tatínkovými dlaněmi… (kdyby se Vám nechtělo přijet do atelieru, můžu přijet já k Vám).

Další focení je pak možné  kolem 3 měsíců věku miminka. V tomto věku je už miminko zase trochu jiné, šikovnější. Více kouká, drží hlavičku a už taky „pase koníčky“… 

Další focení opakujeme kolem věku 6-8  měsíců, kdy batolátko už může sedět, lézt a můžeme taky zachytit další etapu jeho růstu (a už je s ním také větší sranda). V tomto věku je větší podíl záběrů děťátka v interakci s rodiči.  Je důležité mít nafocenou reakci miminka na Vaše „budliky“ a různé Vaše rozesmívací rituály. Je dobré, abyste přišli ve dvou – jeden z Vás (většinou tatínek) dělá záchranáře – chytače, aby se nám miminko nezřítilo z pódia, druhý (maminka) dělá vše pro to, aby mimčo reagovalo tak, jak Vám to funguje doma. Fotím hodně detaily obličeje mimča, protože ta jeho mimika je jedinečná a mění se každou vteřinou… a nevadí ani záporné emoce – vždyť i pláč je u takto malých dětí roztomilý. Pokud to budete chtít, můžeme zachytit i kojení Vašeho děťátka.

Děti 1 – 5 roků  

Většina rodičů začíná fotit děti, když zavřší 1. rok. V 1.roce většina dětí stojí alespoň s oporou, některé již chodí, a tady už můžeme být při focení více „akční“. Takovéto fotografování, kdy se roční dítě postaví nebo posadí k polystyrénovému dortu už je snad pasé. Já se snažím ty prťata fotit hlavně při hře. Hračky slouží především jako prostředek k tomu, aby se dítě zaujalo hrou, začalo se chovat přirozeně a nebylo vykulené z toho „divného“ pána s foťákem a z blýskání studiových blesků. Pokud chcete mít na fotkách oblíbenou hračku vašeho dítěte nebo třeba i Vašeho zvířecího miláčka, klidně si je na focení přineste.  

Hlavním „modelem“, kolem kterého se vše točí, je ten Váš miláček. Samozřejmostí je, že u každé scény uděláme i společnou fotku s rodiči. Výměna oblečení Vašich dětí je také samozřejmě možná, ale mějte na paměti, že je to převlékání asi moc nebaví!!!

Co a jak se bude fotit, si určuje model sám. Mým a Vaším úkolem je navodit různé herní situace, které buď zaujmou nebo ne. Vaše pomoc by měla spočívat v tom, že určitě víte, co na Vaše dítě platí, čím je zaujmout, jak je rozdovádět… Čím menší dítě, tím rychleji musím fotit, protože se nikdy neví, kdy ho to blbnutí přestane bavit. Za tu hodinku tak nafotím cca 200 až 300 záběrů, které následně při selekci zredukuju na 120 až 160 záběrů, které dostáváte k výběru ve Vaší klientské galerii na mých webových stránkách.

Čas, který na fotografování malých dětí potřebujeme  je cca 1-1,5 hodiny.

Po příchodu ke mně do atelieru nechávám Vám i dítěti cca 10 až 15 minut na „rozkoukání“ a na aklimatizaci v novém, pro Vaše dítě neznámém prostředí. Většina dětí po chvilce zjistí, že se jim nic nestane a začne se s přirozenou dětskou zvědavostí zajímat o hračky, které mám v atelieru k dispozici. Podle toho, která hračka zabere, volíme i způsob fotografování. Důležitá je tady pomoc Vás, rodičů, protože zvláště u menších dětí déle trvá, než si na moji přítomnost zvyknou a musejí mít ve své blízkosti tu rodičovskou oporu.

V průběhu focení ten ostych opadne a my se s dětmi stáváme kamarádi. V některých případech pak nastává opačný problém, jak dětem vysvětlit, že už to hraní (focení) skončilo a musí se jít domů…

Kdybyste náhodou měli problém s omezeným prostorem v atelieru, nabízí se možnost fotit kdekoliv venku – na místě, které sami navrhnete ( třeba i u Vás na zahradě).

Fotografování dospělých ( a dětí nad 6 let )

ATELIER I EXTERIER ( JEDNOTLIVCI, DVOJICE I SKUPINY )

V domluvenou hodinu Vás budu očekávat u mě v atelieru ( dodržujte, prosím, dohodnutý čas a nechoďte ani dříve, ani později…)

Nejdříve si ujasníme, k jakému účelu fotografie potřebujete (fotky „jen tak“ pro sebe nebo pro milého/milou, pro rodiče, decentní či erotické…atd).

Z doneseného oblečení, obuvi a doplňků vybereme to, co při focení použijeme. Potom si ujasníme, v jakém stylu a rozsahu focení proběhne a podle toho zvolíme celkový postup. Pro každý styl a převlek si zhruba určíme množství nafocených záběrů (to abychom nenafotili méně nebo více, než potřebujete). Od rozsahu focení se odvíjí i cena (viz ceník). Pokud jste takovéto focení jěště nikdy neabsolvovali, vůbec z ničeho nemusíte mít strach. Stačí se chovat zcela přirozeně, tak, jak se chováte i mimo atelier, a ty fotky dopadnou dobře. S jednotlivými pózami, výrazem tváře i nastavením postavy Vám samozřejmě pomůžu. Ale nemusíte čekat, co Vám poradím. Sami můžete nabízet pozice, které máte vymyšlené dopředu, okoukané z jiných fotek nebo (a to je možná nejlepší) budeme jen tak improvizovat.

Pokud chcete, aby úroveň Vašich fotek byla co nejvyšší, doporučuji účast vizážistky! 

S vizážistkou a stylistkou Ivetou Brůnovou ( viz odkaz „spolupráce“ dole v liště) spolupracuji už od roku 1998. Má obrovské zkušenosti s líčením pro foto. Navíc pomůže i s výběrem a sladěním oblečení, také kvalitně upravuje účes. V těchto případech přijďte, pokud možno, nenalíčená, protože líčení pro foto je specifické.

Fotografování na maturitní tablo

Na maturitním tablu je ze všeho nejdůležitější nápad

S nápadem byste měli přijít Vy, maturanti. Tablo není exhibice  fotografa, ale hlavně představení Vás, maturantů, pokud možno neotřelým, vtipným a nápaditým způsobem.

Já Vám s Vaší sebeprezentací mohu pomoci tím, že společně zhodnotíme, který z Vašich nápadů lze nejlépe zrealizovat. Námětu se pak přizpůsobí postup fotografování. Když se fotí venku nebo ve Vámi vybraném interieru, je možné se sejít s celou třídou najednou a focení na dané téma probíhá postupně s celým osazanstvem. 

Probíhá -li fotografování v atelieru, pracujeme obvykle v 5 až 7 členných skupinkách. Prostory mého atelieru nedovolují, aby se tam sešla celá třída. Je to lepší jak pro mě, tak i pro Vás. Po dlouhých letech zkušeností s focením tabel vím, že se lépe pracuje v menším počtu lidí. Ve skupince většinou přijdou lidi, kteří spolu kamarádí a nemusí se před ostatními stydět, když chci, aby se trochu odvázali…

Fotografování skupiny může trvat cca 1 až 2 hodiny, to podle toho, jak náročné focení jste si zvolili (líčení, rekvizity, kostýmy…)

Samozřejmostí bývá, že po splnění „tablových“ povinností přichází ta část, kdy se vyblbnete možná ještě víc. Máte možnost si ve dvojicích či skupinkách pořídit fotky jako památku na kámoše, případně se indivuduálně nafotit pro milého/milou, pro babičku nebo pro rodiče. Je to zřejmě poslední možnost (vedle maturitního večírku), udělat si pár fotek, než se po maturitě rozprchnete do „světa“…

Společnou  fotku celé třídy, vzhledem k tomu, že se mi nevejdete do atelieru, řešíme obvykle dvěma způsoby. Buď nafotíme celou třídu někde venku nebo v prostoru, kam se všichni vejdete, nebo tu fotku poskládám z těch několika skupinek, po kterých probíhalo atelierové focení.

Pro zájemce ( asi spíše z řad děvčat) jsou k dispozici i služby vizážistky. Vizážistce se platí za práci přímo na místě focení…

Výběr fotek: Fotografie, které chcete použít na tablo, vybíráte sami ve Vaší klientské galerii, kde jsou umístěny všechny záběry, které jsme při focení „spáchali“. Seznam celé třídy s vybranými čísly fotek mi pak kontaktní osoba (většinou ten, kdo celé focení organizoval) doručí v tabulce mailem či osobně. Hotové fotografie si pak vyzvednete v dohodnutém termínu u mě v atelieru.